Analiz Tanı Merkezi
Mi̇kroçi̇p Iuı (Chıpbaby)
Buradasınız: Anasayfa / Yeni̇li̇kleri̇mi̇z
MikroÇip IUI (ChıpBaby)
PROJE ADI
MikroÇip IUI (ChıpBaby)
BAŞLAMA : 30 Kasım -0001
BİTİŞ : 30 Kasım -0001

“Çip Bebek Tedavisi” olarak anılan yöntem, tüp bebek ve aşılama tedavilerindeki (IVF, ICSI, IUI) sperm seçiminde kullanılan mikro akışkan sistemlerdir. Mikro akışkan sperm ayıklama çipleri, Harvard Üniversitesi’nde Prof. Dr. Utkan Demirci tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Çip bebek yöntemi ile yapılan tüp bebek ve aşılama tedavilerinde sağlıklı doğumla sonuçlanan gebelik oranlarında yüksek başarı sağlanmaktadır.
Yardımcı üreme yöntemlerinde kullanılan ve gitgide yaygınlaşan “çip bebek” yani mikro çipli tüp bebek tedavisi, sperm seçme yöntemini değiştirerek gebelik şansını artırmaya yönelik bir işlemin tüp bebek tedavisinde uygulanmasıdır.

Günümüzde çoğu çift, doğal yollardan bebek sahibi olamamakta ve altta yatan sebeplerin araştırılması için doktora başvurmaktadır. Akabinde yapılan bir dizi tetkik, gebeliğe engel teşkil eden sorunun kimi zaman kadında, kimi zaman erkekte, kimi zamansa her ikisinde birden olduğunu ortaya koymaktadır. İnfertilite (kısırlık) olarak adlandırılan, doğal yollardan gebelik elde edilemediğinde, çiftlerin ebeveyn olabilmeleri adına bir dizi yöntem geliştirilmiş ve uygulana gelmiştir. Hangi yöntemin uygulamaya alınacağı konusunda karar verilirken altta yatan kısırlık sebebi ve kısırlık boyutunun yanı sıra yaş, yaşam tarzı ve kişilerin tedavilere cevap verme hızı vb. kriterler göz önünde bulundurulur.

Çip bebek yöntemi tüp bebek tedavisinde başarıyı nasıl etkiliyor?

Tedavilerde sperm seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Gebeliğin gerçekleşmesi için sperm hücresinin yumurtayı dölleyebilmesi, istenilen en önemli şartlar arasındadır. Mikro akışkan çip teknolojisi, yani çip bebek yöntemi, doğal gebelikteki bir süreçten esinlenilerek bulunan bir yöntemdir. Ana rahminde en iyi spermler yumurtaya ulaşmak için mikro kanallar üzerinde içgüdüsel olarak birbirleri ileyarışır ve içlerinden en kaliteli sperm yumurtayı döller. Mikro akışkan çiplerde de, spermler için aynı ortam mikro akışkan biyofiziği ve dinamiği kullanılarak laboratuvar ortamında oluşturulmuştur.

Mikro akışkan çipler nasıl kullanılıyor?

Mikro akışkan çiplerin kullanımı çok önemli ve hassastır. Likefiye olmuş sperm numunesi ön işlem gerektirmeden kullanılır. Tedavilerde baba adayından alınan sperm örneği mikro akışkan çipten geçirilerek, spermlerin içinden, morfoloji (yapısı), hareket (öne ileri hareketi) ve en önemlisi DNA’sı (genetiği) en iyi olan spermler seçilmektedir. Bu spermler serbest oksijen radikallerine en az maruz kalan spermlerdir. Bu seçilmiş spermler ile tedaviye devam edildiğinde (yumurta döllendirilmeye çalışıldığında) tedavilerdeki klasik sperm seçme tekniklerine göre daha sağlıklı ve kaliteli embriyo elde etme ihtimali çok ciddi anlamda artmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın