Analiz Tanı Merkezi
Lenfosi̇t Aşısı
Buradasınız: Anasayfa / Yeni̇li̇kleri̇mi̇z
Lenfosit Aşısı
PROJE ADI
Lenfosit Aşısı
BAŞLAMA : 30 Kasım -0001
BİTİŞ : 30 Kasım -0001

Son yıllarda immünoloji alanındaki gelişmelerle birlikte yapılan araştırmalar, nedeni izah edilemeyen infertilite vakalarının büyük bir bölümünün bağışıklık sistemindeki bozukluklara bağlı olabileceğini ve bunların birçoğunun yeni tedavi yöntemleri ile önlenebileceğini gösteriyor.

Allojenik lenfositler ile immünizasyonterapisi(lenfosit immünoterapi, LIT) devamlı kronik habitual düşük yapan infertil kadınların tedavisi için kullanılan bir metotdur. Bu metod uzun zamandır kullanılmakta ve infertil kadınlarda başarılı sonuçlar vermektedir.


Allojenik lenfositler ile immünizasyonterapisi(lenfosit immünoterapi, LIT) ya da lenfosit aşısı olarak da adlandırılan bu yöntem 1980 yılından beri tekrarlayan düşüklerin tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde nedeni izah edilemeyen infertilite ve yardımcı üreme teknikleri ile ısrarla gebelik elde edilemeyen vakaların tedavisinde de başarı ile uygulanmaktadır. Bu vakalarda lenfosit aşısı tedavisi ile anne adayında blokan antikor adı verilen antikorların oluşmasını ve rahimde gelişmekte olan bebeğe zarar veren hücrelerin baskılanmasını hedeflenmektedir.

LIT uygulamalarında birkaç yöntem kullanılmaktadır. İnfertil hastanın kocasından alınan kan örneğinden lenfositler izole edilerek intravenöz, subkutan ya da intradermal olarak hastaya uygulanmaktadır. Lenfositler özel solüsyonlar ile canlılığını yitirmeyecek şekilde santrifügasyon yapılarak ayrıştırılır. Ayrıştırılan lenfositler anne adayının ön koluna 4 ayrı noktadan cilt altı enjeksiyonu ile verilir. Enjeksiyon sırasında hafif ağrı ve yanma hissedilebilir. Anne adayına bu tüp bebek tedavisine başlamadan önce üç kez gebelik elde edildikten sonra da iki kez uygulanması önerilir. Tedavi sonrası elde edilen gebeliklerde, canlı doğum olasılığının artmasının yanında bebeklerde büyüme geriliği ve erken doğum riski de azalmaktadır. Aşı hazırlanmadan önce baba adayı mutlaka Hepatit ve HIV açısından incelenir. Hepatit taşıyıcısı olan kişilerden alınan kan aşı hazırlanmasında kullanılmaz.Lenfosit aşısının anne adayına ve gelişmekte olan bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Lenfosit aşısı ile tedavi gören anne adaylarının bebeklerinde doğumsal anomali artışı veya gelişme geriliği saptanmamıştır. Lenfosit aşısı ile tedavi gören kadınlarda otoimmün hastalıkların görülme ihtimali artmaz, bu kadınların kan vermesinde veya almasında, organ transplantasyonu (organ nakli) yapılmasında veya transplantasyon için organ vermelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

 
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın